Basen ogrodowy, czyli rozrywka na upalne dni!

Woda jest jednym z najlepszych sposobów na zrelaksowanie a także odprężenie całego ciała, jeśli więc możemy skorzystać z jej pozytywnego wpływu nie w domowej wannie, a na „otwartym” powietrzu – baseny ogrodowe stają się inwestycją wartą uwagi.
Najdroższą wersją basenu ogrodowego są tak zwane baseny na stelażu. Są to budowy oparte na specjalnym stelażu. Baseny takie są niewątpliwie największe, ale również najdroższe. Większe modele basenów stelażowych posiadają dodatkowo opcję dołożenia filtrów bądź podgrzewaczy wody. Ceny tego modelu basenów także wynoszą od kilkuset to kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Znacznie bardziej solidne są baseny na stelażach, ale proporcjonalnie ich cena jest również większa. Posiadają one spore gabaryty, więc należy dobrze zastanowić się nad ich stałą lokalizacją. By obniżyć koszty powiązane z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wody, budujemy zbiornik w miejscu nasłonecznionym. Sama woda natomiast nie wystarczy, by maluch się nie nudził. Więc warto zakupić od razu zabawki przeznaczone do kąpieli. Jest to nie jedynie standardowa gumowa kaczka, lecz także rozmaite statki i łódki (również takie z napędem), zwierzątka, wędki, zabawki grające czy świecące a także wiele innych. Montaż zbiornika wraz z dołączoną do basenu instrukcją nie stwarza poważniejszych problemów. Dwóch sprawnych ludzi jest w stanie go postawić w czasie kilku – kilkunastu godzin. Przed montażem należy zorganizować podłoże. Znakomicie sprawdza się betonowa wylewka. Baseny kąpielowe do ogrodu dadzą nam użytkowanie z nich w dowolnym czasie, bez tłumów ogarniających publiczne pływalnie, w ciszy oraz spokoju z grupą bliskich twarzy albo najbliższą rodziną. Zbiornik na stałe zlokalizowany na terenie nieruchomości znacznie zwiększa też jej cenę ogólną, dzięki czemu w sytuacji sprzedawania domu, możemy otrzymać za niego dużo lepszą cenę. Aktywność ruchowa to najefektywniejsza forma zachowania dobrej kondycji. Każdy wie, iż pływanie jest najskuteczniejszą metodą terapii dla serca, kręgosłupa i stawów. Podczas kąpieli w basenie należy też myśleć o kwestiach bezpieczeństwa – zawsze obserwuj dzieci, jeśli są w pobliżu wody. Nie zakładaj natomiast, iż dziecko, które potrafi już pływać, nie jest narażone na niebezpieczeństwo utonięcia. Obowiązkiem osoby pełnoletniej jest konsekwentne monitorowanie i nadzorowanie dziecka znajdującego się w wodzie albo w jej pobliżu.

Basen dla dzieci, z całą pewnością będzie zabawą dla Twoich pociech w gorące dni. Kiedyś baseny były osiągalne tylko dla ludzi zamożnych dziś już jest odwrotnie i każdy może sobie pozwolić na basen w swoim przydomowym ogródku.
Jeśli będziemy pamiętać o zakrywaniu basenu na noc to efektywnie obniżymy nie tylko wydatki ogrzewania, ale i ubytki wody na skutek parowania. Zazwyczaj do przykrywania używa się tanie folie słoneczne, tkaniny PCV albo żaluzje. Co ważne, te ostatnie są niesamowicie wytrzymałe oraz niezawodne, bowiem po takiej powierzchni może poruszać się nawet osoba dorosła. Alternatywą są pokrycia z lekkich płyt poliwęglanowych oraz fachowe balony napełnione powietrzem. Konieczne akcesoria basenowe stanowią filtry oczyszczające wodę. Warto również pomyśleć o dodatkach podnoszących komfort kąpieli – schodkach czy skoczniach oraz świetle uatrakcyjniającym późne kąpiele. Filtr do większych basenów ogrodowych to konieczność. Z mniejszych dmuchanych można wylać wodę i po umyciu basenu, napełnić go powtórnie. Należałoby także zaopatrzyć się w sieć, umożliwiającą wyławianie nieczystości z basenu, np. Robaków lub liści. Przydatny jest także odkurzacz basenowy – podłączony do ogrodowego węża, wysysa brud z podłogi zbiornika. Raz na jakiś czas winniśmy także oczyszczać wodę w zbiorniku. W marketach są dostępne specjalne środki tlenowe -oczyszczają one wodę oraz, co istotne, nie wywołują niemiłego zapachu, takiego jak chlor. Basen ogrodowy winno się przykrywać, aby nie trzeba go było częstokroć myć. Folia pęcherzykowa pomaga też utrzymać relatywnie wysoką temperaturę wody – jest na pewno tańsza aniżeli pokrycie, ale przyda się także mechanizm do jej chowania – w sumie parę tysięcy złotych.