Jak samodzielnie zbudować dom?

dom miniatura

W zależności od tego, na jaki typ domu się zdecydujemy a także od tego jak dalece będzie on wielopłaszczyznowy, musimy liczyć się z kosztami rzędu od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najatrakcyjniejszym rozwiązaniem będzie model budynku typowej powierzchni 100-120 m2, bez balkonów, z płaskim dachem dwuspadowym, typową bryłą oraz zrównoważoną wielkością pokoi.

dom

Wstępny koszt doprowadzenia budynku do etapu pierwotnego zamkniętego wynosi ok. 142 000 zł. W mojej opinii ekonomicznie będzie wybrać dom parterowy, bez podpiwniczenia, z poddaszem użytkowym. Plany domów o znaczącej powierzchni wykraczającej 150 m2 dedykowanych dla dużych rodzin bądź na spore podmiejskie działki są jeszcze droższe.

Analizując plany budynków na daną działkę pod kątem prawnym, potrzebujemy wypisu z MPZP albo określonych dla działki warunków zabudowy a także mapy zasadniczej, z której możemy wyliczyć rozmiary działki, rozkład ulic a także otoczenie działki. Opisane powyżej etapy niekoniecznie muszą być realizowane w takiej hierarchii jak zostały podane, np. prace na zewnątrz można wiązać z tematami wewnątrz, jak jednocześnie z przygotowaniem instalacji wewnętrznych. Jeśli odpowiednio tego nie przemyślimy musimy liczyć się z potencjalnymi dodatkowymi kosztami, jakie zaczną się pojawiać podczas konstrukcji budynku. Głównymi zagrożeniami dla domku w trakcie jego tworzenia są czynniki pogodowe a ludzkie. Do wyboru masz zakup gotowego schematu domku lub opracowanie oryginalnego, dokładnie odpowiadającego twoim wymaganiom. Warto jeszcze przemyśleć sprawę poddasza, bowiem jego brak pozwala zrezygnować z kosztownego stropu i bardzo zmniejszyć wydatki domu. Poza powyższymi czynnikami, w kosztorysie powinniśmy uwzględnić wydatki związane z dopełnieniem formalności.

Poza wykonaniem fundamentów, budowa nie zmusza do wykonania żadnych mokrych prac, dzięki temu domek szkieletowy możemy zrobić o każdej porze roku. Dom z bali to nie jedynie model budownictwa to przede wszystkim system na życie w współpracy z fauną i otoczenie. Konstrukcja domku z takim systemem wymaga od dewelopera samodzielnej pracy i organizacji budowy. Nie zapominajcie, iż to budynek z bali i jego cena, jeżeli bierze się adekwatną, doświadczoną firmę nie jest niska przynajmniej dla mnie. Kosztorys budowy, który można dostać wraz z projektem budynku został stworzony po to by zoptymalizować Ci cały ciąg inwestycyjny.

W takim domku aż chce się zamieszkiwać, bowiem jest przede wszystkim naturalny, naturalny oraz z szczególnym charakterem. Po załatwieniu wszelakich formalności możemy szybko przejść do rozpoczęcia określonych prac budowlanych. Od doboru materiału budowlanego i precyzji przy budowaniu ścian zależą w dużej mierze parametry cieplne budynku. Jeżeli grunt dookoła domu nie zostanie prawidłowo ukształtowany i woda nie znajdzie ujścia – może dojść do zawilgocenia ścian fundamentowych i ścian piwnic zanim jeszcze wprowadzimy się do nowego domu.

Należy liczyć się z większym kosztem budowy niż gdybyśmy mieli budować własnymi siłami, lecz sprawdzona, fachowa firma budowlana postawi budynek błyskawicznie i bez kosztownych błędów. Zatem wybierając projekt domku należałoby dokładnie odpowiedzieć na pytanie wielkość domu i wykonać analizę potrzeb. Jednak przymierzając się do budowy własnego domu możemy opierać się na szacunkowych kosztach inwestycji. Trzeba też pamiętać, że kredyt na budowę domu różni się od długu zaciąganego na zakup na przykład motocykla a także jest zobowiązaniem na długie lata.