Oczko wodne – sprawdź jak uniknąć błędów!

Oczko wodne to nie jedynie świetny element aranżacji naszej działki. Oczko może stanowić miejsce gdzie dobrze się zrelaksujemy oraz miło spędzimy czas.
Zanim wystartujemy z budową trzeba wyposażyć się we wszystkie niezbędne materiały: płaski kamień, żwir rzeczny, piach, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od wyznaczenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym bądź linką, dzięki którym łatwiej będzie można ocenić układ i wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszystkich prac konieczne są poziomica, sznur do wyznaczania poziomu wody. Przemyśleć także należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty i taczki. Oświetlenie oczka wodnego można przygotować w postaci lamp stojących montowanych na brzegu bądź jako oświetlenie dna, z lampami umieszczonymi pod wodą. Część lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co obowiązkowe jest zamontowanie transformatora bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem kłopotu może stanowić rozłożenie nad zbiornikiem siatki zabezpieczającej, ewentualnie systematyczne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest dość frapującym zajęciem. Małe oczko wodne możemy również urządzić w kamiennej misie, wyglądającej naturalnie na kamiennej podporze, pośród krzaków, jakie dadzą przyjemne zacienienie. Pamiętajmy, aby w takich średnich pojemnikach od czasu do czasu wymienić wodę. Kluczowe jest jednocześnie dobre zabezpieczenie foli – dzięki temu ograniczamy ryzyko zniszczenia jej przez ostre kamienie i mocno ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przedziurawieniem możemy także skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy i folii ochraniających przed korzeniami.

Wykonanie oczka wodnego może być kwestią prostą a także szybką pod warunkiem, iż został on odpowiednio zaaranżowany albo zaprojektowany. Zobacz ten tekst i dowiedz się więcej o oczkach wodnych.
Wielkość oczka powinna być dobrana do rozmiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać zdolności swobodnego poruszania się po posesji. Jego wymiar należałoby dobrać tak, aby zbiornik akcentował wyłącznie estetykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Glebę z wykopu możesz użyć do utworzenia wzniesień, na których posadzisz rośliny. Warto być ogrodnikiem w naszym oczku – zamiast alg można w nim mieć rośliny podwodne, jakie zaopatrują wodę w tlen, a także rozkładają substancje szkodliwe i przeciwdziałają nadmiernemu rozwojowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, jakiej rozłożyste liście blokują dostęp oświetlenia do dna stawu, a tym samym hamują rozwój niepożądanej roślinności. Na dnie można także zainstalować worki z kwaśnym torfem – one również hamują proces rozwoju glonów i sinic. Jest to szczególnie istotne, jeżeli zakładamy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a zbiornikiem może nam nie starczyć. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, jakiego kluczową funkcją będzie poruszanie wody. Jeżeli z ogrodu mają korzystać także dzieci, warto zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć prawidłowo brzegi oczka wodnego płotkiem lub murkiem, a jeśli dzieci są naprawdę malutkie, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, umiejscowionej płytko pod zwierciadłem wody, aby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem używania gotowej konstrukcji jest to, że da się w ten sposób sporządzić jedynie małe oczko, ponieważ gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 140 cm w największym rozmiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dostosowując ich rodzaj do właściwej głębokości. Woda w ogrodzie czaruje, bawi, poprawia Twój nastrój i klimat, bowiem nawilżają powietrze i daje orzeźwiającą świeżość w upalne ciepłe dni. Projektanci ogrodów zalecają, żeby oczko wodne było umieszczone w strategicznym miejscu naszej działki, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, żeby staw zgrał się z roślinnością ogrodu i pasował do całkowitej koncepcji otoczenia. Należy zaznaczyć, iż w przydomowym ogrodzie szczególnie korzystnie będzie wyglądało oczko wodne mające nieregularne kształty krańców.