Ogrzewanie podłogowe – czy to dobry pomysł?

Od kotła grzewczego po grzejniki – prawie wszystkie szczegóły układu mogą oddziaływać na zmniejszenie rachunków. Nowoczesne kotły kondensacyjne (gazowe czy olejowe), optymalna izolacja przewodów, alternatywne źródła ciepła. Aby uzyskać gwarancję instalator musi wypełnić określony formularz. Gwarancja zawiera wszystkie warunki, jakie należy osiągnąć i odpowiednio określa sposób rozpatrywania roszczeń, aby zapobiec możliwości samodzielnej interpretacji zapisów. Jeżeli mamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy jego odpowiednim użytkowaniu a także serwisowaniu. Jak stwierdzić czy wszystko funkcjonuje prawidłowo zanim wezwiemy instalatora lub włączymy ogrzewanie przed sezonem grzewczym? Przed włączeniem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto sprawdzić stan ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru. Jeżeli ciśnienie w instalacji jest zbyt słabe to dowód, że musimy uzupełnić w niej wodę. Następnie warto przyjrzeć się wszystkim widocznym elementom instalacji czyli w praktyce zajrzeć do szafki i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności.
Decydując się na ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać konieczności wykonania starannego projektu i niezwykle precyzyjnego przeprowadzenia czynności montażowych, ponieważ po zainstalowaniu tego systemu nie ma praktycznie żadnej możliwości jego zmienienia lub ulepszenia, bowiem wymagałoby to zdemontowania podłóg oraz izolacji a także wiązałoby się z ogromnymi nakładami. Przed całkowitym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy wskazane jest zrealizowanie próby szczelności poprzez wypełnienie rur wodą. Gdy warstwa rur zostanie pokryta jastrychem należy przez ok. miesiąc powstrzymać się przed układaniem na nim posadzki, żeby wylewka właśnie się związała i utwardziła. Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy dodatkowo odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, aby odparował z niej nadmiar wilgoci. Dopiero po tym etapie można przystąpić do składania podłogi. Na ogrzewaniu podłogowym doskonale sprawdzają się podłogi z kamienia i posadzek ceramicznych – materiałów, które znakomicie przewodzą ciepło. Również produkty zastosowane do montażu posadzki takie jak: zaprawy lub kleje wymagają szczególnych atestów i muszą sprawdzać się w znacznej ciepłocie. Ze względu na dużą liczbę wymagań stawianych również przed projektantem instalacji sanitarnych, hydraulikiem i posadzkarzem warto na każdym etapie budowy ogrzewania podłogowego korzystać z porad wykwalifikowanych ludzi.
Spanie z głową w pobliżu źródła ciepła jest uciążliwe i zdecydowanie niezdrowe. Dlatego nikt nie ustawia łóżka tak, aby jego wezgłowie wypadało na grzejniku. Natomiast odnoszenie tego do ogrzewanej posadzki nie ma większego celu, ponieważ jej temperatura praktycznie nie różni się od tej w całym mieszkaniu. Osoba śpiąca z głową blisko pół metra ponad posadzką nie jest w stanie poczuć, że jest ona źródłem ciepła dla całego pomieszczenia i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie zakłócać jej wypoczynku. Zatem też zestawienie pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest niezwykle skuteczne pod względem oszczędności w produkcji energii a także jej późniejszego użycia. W najlepszej sytuacji są właściciele poddaszy przeznaczonych do adaptacji. Powszechnie lokale takie nie są podłączone do ogólnej instalacji centralnego ogrzewania i mamy wówczas możliwość wyboru.