Sprawdź jak zaaranżować poddasze!

Niewątpliwie najpopularniejszym sposobem użycia poddasza stanowi urządzenie tam sypialni. Wszechobecne skosy oraz elementy konstrukcyjne wydają się sprawnie utrudniać okazję innego wykorzystania.
Na poddaszu równie doskonale można wykonać dodatkowe sypialnie, łazienkę, czy tradycyjny schowek. Do stworzenia orientacyjnego kosztorysu wskazane będzie odpowiedzialne obliczenie wymiarów całego mieszkania. Skosy są integralnym aspektem większości mieszkań urządzanych na poddaszu. Natomiast ich zaaranżowanie bywa kłopotliwe. To popularne, jednak złe rozumowanie, szczególnie w przypadku poddasza średniego albo stanowiącego jedno pomieszczenie. Chcąc spożytkować ustronność i przytulny klimat poddasza, możemy urządzić w nim biblioteczkę wraz z miejscem do lektury. W tym projekcie warto zamówić utworzenie regałów na lektury dopasowanych do skosów. Dzięki temu znakomicie wykorzystamy wszystkie zakamarki, a prywatna biblioteka nabierze wyjątkowego charakteru. Aranżując zakątek do czytania, bezwzględnie musimy wspominać o właściwym oświetleniu, które nie będzie drażniło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być powodem wielkich kłopotów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to szczególna przestrzeń, jaka jest przede wszystkim narażona na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo, jeżeli na poddaszu zamontowano szczelne okna, to para woda osiadać będzie na ścianach i suficie w konsekwencji, czego w mieszkaniu może pojawić się grzyb. Trzeba tez pamiętać o drewnianych elementach budowli, jakie wymagają określonej termoizolacji poddasza. Część poddasza może być niewystarczająco oświetlona, część natomiast wprost odwrotnie. Biurko winno natomiast stanąć tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie problemu ze oświetleniem dziennym. Dodatkowo, w takim systemie, warto jeszcze pamiętać konieczności doposażenia okien w żaluzje bądź zasłony. Dzięki temu nie będzie problemu z ciepłym, gorącym słońcem wdzierającym się przez okna.

Poddasza, szczególnie te o niedużym metrażu, z całą pewnością wymagają dobrego projektu oraz nowatorskich rozwiązań. Nie można sobie przecież pozwolić na niekorzystne spożytkowanie przestrzeni, jaka już ze względu na skosy potrafi powodować pewne utrudnienia.
Aby poddasze mogło być oddane do adaptacji na poddasze funkcjonalne należy przeprowadzić zmiany sposobu wykorzystania obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem widocznych fragmentów konstrukcji dachu, jako składnika dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie chowaj ich! Okna dachowe warto urządzić w bezprzewodowe sterowanie oknem a także dodatkami za pomocą pilota czy przycisku naściennego. Wyposażając lokum na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na ustawienie mebli. Ich ulokowanie zależne jest od ostrości skosów. Większe partie poddasza to znakomite miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z stropem. Gdy już wiemy, którą role przejmie nasze poddasze, to najważniejsza w dalszym planowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści i najbardziej wymagających do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, iż przestrzeń pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, zatem warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez kłopotu przystosujemy do wszystkich kątów, obniżeń, skosów oraz przestrzeni pod oknami. Skosy generalnie nie należą do najłatwiejszych powierzchni do aranżacji a także adaptacji, natomiast jest kilka wskazówek i stałych, których przestrzeganie znacznie uprości nam aranżację poddasza. Zanim jednak przystąpimy do działania, musimy zrobić dokładną analizę stanu technicznego obiektu, a następnie zdać sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie ten remont wykonać i czy będzie nam się to faktycznie opłacało.