Domy energooszczędne – luksus i komfort w jednym!

Domy energooszczędne to charakterystyczna gałąź budownictwa. Dzięki reklamie i ekologii coraz więcej osób decyduje się na konstrukcję takiego domu, dbając również o nasze otoczenie.
Wygląda na to, że wciąż częstokroć dajemy się zmylić temu, że z ogrzewania musimy korzystać tylko przez parę miesięcy (i to z różnorodnym nasileniem), podczas gdy światło a także wszelkie urządzenia elektryczne pracują na wysokich obrotach przed pełen rok. Budynek pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, żeby nie było niekontrolowanego napływu mroźnego powietrza z zewnątrz i zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada efektywność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Mimo, że eksploatacja domku pasywnego jest tania, ich budowa nadal nie cieszy się ogromną popularnością. Wywołane jest to wysokimi nakładami finansowymi, jakie na samym początku musi ponieść inwestor. Kupno materiałów budowlanych i instalacji może być w przypadku domu pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy dobrze zaprojektowanym i wykonanym domku pasywnym koszty zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych nastu lat od zamieszkania. Do domów energooszczędnych uznaje się także dom pasywny. Dom pasywny jest specjalnie skonstruowanym domem, który wykorzystuje nawet ośmiokrotnie mniej energii aniżeli dom tradycyjny.

Wartość domku energooszczędnego ciągle wzrasta, co także należy wziąć pod uwagę tym bardziej, że domy budujemy zwykle na długie lata i dla wielu pokoleń. Jeśli dziś zainwestujemy, to w przyszłości jego mieszkańcy będą ponosić mniejsze wydatki eksploatacji.
Analogicznie jak w przypadku domków pasywnych na ostateczne wydatki budowy domu energooszczędnego wpływają wszystkie pomocne instalacje, jakie maja przydać się do wysokiego ograniczenia zużycia energii. Budynki energooszczędne obejmują mniejsze użycie energii, ogrzewania i gorącej wody. Efekt zyskujemy dzięki często łatwym zabiegom konstrukcyjnym- zwartej bryle domu, odpowiedniemu usytuowaniu na nieruchomości, izolacji, lub przemyślanemu planowi pomieszczeń. Wielkie przeszklenia umożliwiają maksymalnie wykorzystać oświetlenie słoneczne oraz jego ciepło. Na uwagę zasługuje również zastosowanie kolektorów słonecznych (zdobywamy dodatkową moc), lub rekuperatorów, umożliwiających na odzyskiwanie ciepła z powietrza wydobywającego się z budynku. Ekonomii można szukać wszędzie, a poniesione początkowo wydatki często zwracają się już po paru latach. W domach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za duże utraty energii. Trzeba także liczyć się z niedogodnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Warto zauważyć, iż budowa szkieletowa ścian w zestawieniu z bardzo wytrzymałymi fundamentami i posadzką umożliwi osiągnąć dobre parametry cieplne ścian. Aby zmniejszyć wykorzystanie energii, w domach niskoenergetycznych, analogicznie jak w budynkach pasywnych, powszechnie wykorzystuje się kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory, gruntowe wymienniki ciepła a także pompy służące do uzyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak i układ budynku ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich właściwie rozumiana. Sprowadza się to głównie do domów drewnianych i tych z bali, które niezwykle często są nazywane przez realizatorów energooszczędnymi, co niestety – jest jedynie chwytliwym hasłem. Dobry dom to taki, który jest ekonomiczny w utrzymaniu i niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy domku z firmą budowlaną zależny jest od obszaru, w jakim budujemy.