Schody drewniane – innowacje roku 2018!

Schody drewniane, nawet te klasyczne, są lekkie i z pewnością są długoterminową lokatą. Po latach użytkowania można je pomalować i będą wyglądały jak nowe.
Schody drewniane są elementami domu ułatwiającymi przechodzenie pomiędzy kondygnacjami. Mogą stanowić konstrukcję samonośną czy zostać osadzone na wylewce betonowej. Do stworzenia schodów powszechnie używa się drewno krajowe (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w stworzeniu, gustowne schody pochodzą z drewna egzotycznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych niesamowicie znacząca jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa wariantów lakierów – rozpuszczalnikowe oraz wodne. Pierwszy wariant jest robiony na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, natomiast drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak także lakiery wodne mogą występować w modelu matowym, jak także połyskującym, tworząc na płaszczyźnie schodów oczekiwaną warstwę. Lakier połyskujący jest zdecydowanie bardziej efektowny i pasuje do luksusowych, nowoczesnych wnętrz, należy jednakże pamiętać, że jakiekolwiek zadrapania i niedoskonałości jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Należałoby zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W domu wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak również osoby stare, niejednokrotnie niepełnosprawne, a także najmłodsi. Z jednej strony struktura musi być odporna na długofalowe obciążenia, a z drugiej prawidłowo zabezpieczona przed upadkiem z ogromnej wysokości.

Drewniane schody mają ciepły oraz zarazem na tyle neutralny kolor, iż ładnie komponują się z każdym stylem wnętrza. Drewno jest również ciepłe w dotyku, zatem można po nim chodzić boso w każdej porze roku.
Projektując schody należałoby skorzystać z pomocy stylisty mieszkań, który pomoże zaaranżować optymalnie dowolną przestrzeń. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na dobrą jakość oraz trwałość, dlatego do realizacji naszych schodów należy wybrać twarde drzewo suszone odpowiedniej wilgotności. Właśnie tak dostosowany naturalny surowiec będzie właściwie mocny oraz wytrzymały, co przełoży się na dziesiątki lat bezusterkowej eksploatacji schodów. Zwłaszcza polecam schody z drewna dębowego oraz bukowego, które wyróżniają się wyjątkową twardością, wytrzymałością i odpornością na ścieranie. Wartą polecenia ofertą są również schody jesionowe, które właściwie nie ustępują dębowym i bukowym pod względem wytrzymałości, a prezentują się dodatkowo interesującym ubarwieniem a także prążkowaną fakturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od modelu a także rozmiarów i dobranych materiałów wykończeniowych. Niezwykle drogie może być np. drzewo egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najtańszym wyjściem będą schody wewnętrzne z drzewa jodłowego lub sosnowego. Wielkim zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, jakie doskonale prezentują się w wnętrzach nowoczesnych. Dopasowując schody do naszego mieszkania należy jednocześnie uwzględnić ogólny Projekt całej aranżacji tak aby schody do niej pasowały. Schody są lekkie oraz nie zabierają wizualnie zbyt dużo powierzchni, przy czym nadają pomieszczeniu unikatowego charakteru, dlatego warto w nie zainwestować.