Kominek w salonie – czemu warto w niego zainwestować?

Nie bez powodu buduje się w niektórych pomieszczeniach, bez szansy instalacji komina – na przykład w mieszkaniach w bloku – imitacje kominkowe czy kominki na gaz. Stanowi to kompromisowe rozwiązania dla tych, którzy checiliby mieć w swoim salonie nawet kawałeczek owego urokliwego wyposażenia.
Wyposażając salon z kominem, należy głęboko się zastanowić nad wyglądem, w którym ma być zaaranżowane lokum. Najczęściej decyduje o nim kształt obudowy kominka. Może ona być wyprodukowana w stylu retro z kamienia, kafli bądź cegły lub z materiałów dedykowanych stylowi nowoczesnemu. W całości aranżacji należy zadać o jednakowo odpowiedni kolor osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy komin będzie podstawową ozdobą wnętrza, albo też będzie się w nie wtapiał. Należy dodatkowo pamiętać, że wbrew potocznym opiniom kominek można zamontować zarówno we wnętrzach klasycznych, jak oraz współczesnych. Kluczowe znaczenie przy kompozycji salonu z kominkiem ma także wybór modelu kominka. Tutaj wytwórcy oferują urządzenia przyczepione do ściany, kominy dwustronne albo narożne. Jeżeli zdecydowaliśmy się zaś na samodzielne stworzenie obudowy kominka, oprócz naturalnego kamienia możemy wybrać również praktyczną, lecz niezwykle efektowną cegłę albo ozdobne kafle, które wprowadzą do naszego domu nastrój wiejskiej chaty. Bywa również, że obecność kominka w mieszkaniu jest podkreślona przy pomocy odróżniającej się od ścian obudowy albo odbiegającym również pod względem faktury, ale i dodatkowo odcienia wykończeniem – kamiennym czy ceramicznym. Kominek często umieszcza się też przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez którą zwykle ucieka najwięcej ciepła. Takie umieszczenie kominka umożliwi zmniejszyć te straty. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwoli postawić po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, następny kominek zewnętrzny, z którego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania bądź relaksu na świeżym powietrzu.

Oczywiście kominek kojarzy nam się z hałasem spalanego drewna. Drewno także świetnie nadaje się do ogrzewania w kominku, pamiętajmy jedynie, że musi być ono prawidłowo wyrezonowane (mianowicie całkowicie wysuszone).
Dobrze jednak pamiętać, iż powiązanie ciemnej obudowy z ciemnym drewnem obok może być zbyt przygnębiające – lepiej użyć jeden z lżejszych kolorów drewna – albo zastosować ciemne drewno, za to pomalować osłonę kominka na biało. Należy dodatkowo pamiętać, że kominki opalane drzewem wymagają pomieszczenia na składowanie drzewa. Dodatkowo należy troszczyć się o żar, natomiast to wiąże się z potrzebą znoszenia drzewa. Najlepiej zatem, by pomieszczenie składowania drzewa nie znajdowało się daleko od komina. Niezależnie od tego, na jaki kominek się zadeklarujemy, musimy pamiętać, iż jego wykończenie powinno współgrać ze stylem istniejącym w salonie. Bez względu na to czy wolimy design nowoczesny albo tradycyjny, kominek może być kluczowym elementem naszego salonu. Planując kominek należałoby wziąć pod uwagę wzajemne ułożenie wobec siebie telewizora, kominka i mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprzemyślany sposób ustawimy telewizor i kominek obok siebie, w pokoju zamiast atmosfery relaksu zapanuje estetyczny nieład. Architekci wnętrz sugerują ulokowanie kominka oraz telewizora na odwrotnych sobie ścianach, tak by projekt salonu stanowił zgraną całość. Bezpieczne a także wygodne w obsłudze są również kominki elektryczne Identycznie jak urządzenia ekologiczne nie wymagają podawania opału czy odprowadzania spalin, w tym przykładzie natomiast nie dochodzi nawet do powstawania ognia.