Jak samodzielnie wykonać aranżacje balkonu?

Balkon w domu nie ma zwykle za dużej przestrzeni. Nie liczy się jednak wielkość a projekt. Nawet mały balkon może być interesujący i dobrze urządzony. Aranżacja niewielkiego balkonu powinna być przede wszystkim funkcjonalna.
Na niewielkie balkony optymalnie jest wybierać składane krzesła, które po złożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki bądź schowamy do skrzyni. Oryginalnym rozwiązaniem są również stoliki montowane na balustradzie lub w ścianie domu. Takie gotowe krzesełka wyglądają ładnie i nie zabierają wiele miejsca. Mogą być zamontowane na stałe bądź tymczasowo. W przypadku średnich balkonów warto także wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki albo doniczki z kwiatami. Funkcję oświetlenia na małym balkonie może pełnić świecący łańcuch obwiązany dookoła poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na wyjątkowo mały balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można ciekawie oświetlić aranżując magiczny nastrój po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy i światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym zaś można również wykorzystać lampy zewnętrzne stojące lub na stałe umieścić kinkiety. Szczególnie popularnym kwiatem balkonowym są niewątpliwie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez powiązanie z balkonami z okresów PRL. Dzisiaj wracają w aranżacjach florystycznych chociażby na tarasach w najdroższych apartamentach.

Aranżacja balkonu w domu to nie lada wyzwanie – mała powierzchnia sprawia, że ograniczamy naszą wyobraźnię do prostych, przewidywalnych rozwiązań. Zapomnij o nudnym balkonie, jaki niczym się nie wyróżnia, zobacz ten wpis i dowiedz się jak urządzić balkon!
Jeśli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest zadowalający (są dobrze przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich uroda i niemodny już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle popularną i nie drogą wersję odświeżenia posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest wysoki, natomiast z montażem bez trudności poradzimy sobie osobiście. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą pełne pole do popisu i możliwość częstej wymiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do przyszłej wiosny. Kiedy podłoga na balkonie nie potrzebuje kapitalnej przebudowy, a uszkodzone są wyłącznie pojedyncze płytki, warto poddać naprawy jedynie zepsute egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą uszkodzony kafel spoinę, wtedy za pomocą młota a także dłuta finezyjnie stłuc kafelek i wyciągnąć złamane kawałki. Po uprzątnięciu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na balkonach, na których panuje półcień, temperatura jest bardziej stała, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i doniczkach dłużej utrzymuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na balkonach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by napawać się słoneczną pogodą przez pełny rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Zatem szczególnie istotne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Istotne jest również, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To zawęzi wybór roślin, ale nadal będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów kwitnących tylko na żółto, biało lub czerwono, bądź do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz także niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w mieszkaniu. Planów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu należy dobrze przemyśleć.