Meble kuchenne na wymiar – sprawdź wady i zalety!

Meble kuchenne kupujemy raz na kilka – naście lat. Warto, żeby przez cały ten okres meble wyglądały profesjonalnie oraz efektownie. Moim zdaniem stanowi to główny czynnik, dla którego warto zakupić meble z górnej półki.
Wykonując remont kuchni należy pamiętać o kilku kluczowych elementach. Nie montujmy płyty grzewczej ani zlewu przy samej ścianie. Takie miejsce nie tylko wpływa na ograniczenie naszych ruchów podczas dokonywania prac w kuchni, ale również może mieć wpływ na uszkodzenie ściany poprzez zachlapanie jej wodą czy pryskającym podczas gotowania wrzątkiem. Taki kąt ciężko utrzymać w czystości i jest mało praktyczny. Aranżując kuchnie na wymiar, zadbajmy żeby zostawić zawsze fragment pustego blatu przy ścianie zamykającej ciąg kuchenny. Dopełnieniem tej perfekcji są też fronty oraz blaty, które można bez problemu zestawić z wykonywanymi szafami wnękowymi oraz innymi składnikami urządzenia kuchni. Korpusy mebli na wymiar także wykonane są z płyty laminowanej, jednakże jej wytrzymałość jest znacznie wyższa. Standardowa grubość takiej płyty to 18 mm, zaimpregnowana dodatkowo okleiną PCV, jaka umożliwia wysoką wytrzymałość mebli przez niesłychanie długi czas. Kuchnia z aranżacją mebli w literę U to znakomite rozwiązanie szczególnie do dużych kuchni. Rozstaw mebli kuchennych na 3 ścianach to niezwykle szeroka przestrzeń do pracy oraz przechowywania. Daje też dużą swobodę aranżacyjną i projektową. W tym przypadku nie musimy się martwić o miejsce i jak najodpowiedniejsze połączenie ze sobą poszczególnych stref, bowiem dysponując dużym pomieszczeniem oraz projektując kuchnię na wymiar, możemy sami zdecydować ile miejsca poświęcić na każdą spośród nich. Kuchnia w kształcie L to idealne rozwiązanie, jakie umożliwia oraz pozwala na praktyczne użycie narożnika kuchni, poprzez umieszczenie tam większych szafek albo zlewu. To także doskonałe rozwiązanie do wąskich kuchni, w których nie ma możliwości umieszczenia szafek na przeciwnych ścianach. W kuchni w kształcie litery L zwyczajowo jest miejsce na stół, który dla wielu osób stanowi bardzo istotny mebel kuchenny.

Wygoda i ergonomia projektowanych kuchni gwarantuje niezapomniane chwile spędzone w towarzystwie znajomych. Myślę, że jest to wystarczający powód, dla którego należałoby zainwestować w kuchnie robioną na wymiar.
Pielęgnacja mebli fornirowanych jest względnie prosta. Najlepiej sprzątać meble bez użycia detergentów – za pomocą mokrej ściereczki bądź z niewielkim dodatkiem łagodnego płynu lub mydła. Odradza się sięgania po modne aerozole do sprzątania kurzu, jakie mogłyby odbarwić fornir, jak również zabronione jest wykorzystywanie preparatów czystości z amoniakiem, alkoholem albo rozcieńczalnikiem. Po oczyszczeniu mebli trzeba przetrzeć je suchą ściereczką, zwłaszcza na krawędziach, żeby uniknąć chłonięcia wilgoci. Do usuwania zanieczyszczeń nie wolno używać szorstkich materiałów, ani żadnych przedmiotów o ostrych krawędziach, bowiem może to doprowadzić do uszkodzenia forniru. Wyjątkowa, uniwersalna wyspa na wymiar stworzona z kolorowej, lakierowanej płyty zawiera nie tylko miejsce do przyrządzania posiłków, czyli płytę grzewczą, ale również blat roboczy a także miejsce do jedzenia obiadów. Strefa przygotowywania posiłków to miejsce dla naczyń i sztućców wykorzystywanych bezpośrednio w procesie tworzenia jedzenia, desek do krojenia, a także dla wszelkiego rodzaju mikserów, blenderów. Dużą popularnością napawają się także pakiety kuchenne z płyty MDF. Solidniejszej jakości meble z płyt MDF będą już trochę kosztowniejsze w zakupie, jednakże ich trwałość oraz komfort użytkowy okażą się znacznie większe. W przypadku ostatnich szafek w ciągu kuchennym należałoby zamontować listew dystansową między meblem a szafką, żeby móc otworzyć drzwi szafki na całkowitą szerokość. W przypadku kuchni dwurzędowych podział stref wygląda troszkę inaczej, ale istotne, aby był logiczny oraz nie powodował kolizji podczas pracy paru osób. Kuchnie dwurzędowe to świetne rozwiązanie także wtedy, kiedy w kuchni gotują, co najmniej 2 osoby. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by obustronne otwarcie szafek po obu stronach kuchni nie uniemożliwiało swobodnego przemieszczania się po kuchni.